19 listopada, 2012

trądzik


Trądzik – jak sobie z tym radzić?


W fachowej literaturze trądzik jest definiowany, jako choroba skóry o dużej skłonności do występowania zaskórników. W tak rozumianej definicji mogą go zwalczać wyłącznie leki. Kosmetyki to preparaty przeznaczone do cery skłonnej do trądziku, a ich stosowanie to część profilaktyki. W zaawansowanym stadium trądziku po pomoc należy zgłosić się do lekarza dermatologa.

Cechą charakterystyczną trądziku młodzieńczego jest występowanie zaskórników, które rozwijają się w obrębie mieszków włosowych. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania i dotyczą aż 80% młodzieży do 25 roku życia. Na pocieszenie wszystkim trądzikowo strapionym śpieszę donieść, że tylko 25% osób z trądzikiem musi skorzystać z pomocy dermatologa.

W pozostałych przypadkach problem rozwiązuje odpowiednia pielęgnacja. Osoby o tłustej cerze są szczególnie narażone na występowanie trądziku i zaskórników z uwagi na nieodpowiednią gęstość sebum. Czopuje ono ujścia, gdzie pod warstwą naskórka tworzy się stan zapalny. Profilaktyka przeciwtrądzikowa powinna polegać na regularnym oczyszczaniu skóry z martwych komórek naskórka (peeling, glinki itp.), tonizowaniu i nawilżaniu skóry ekstraktami o działaniu oczyszczającym. Kolejny zabieg to walka o odpowiednią gęstość sebum. Tutaj proponuję wprowadzić organiczne kremy przeznaczone do cery tłustej, ponieważ powstają one na bazie olejków małolepkich, które lepiej wnikają i nie blokują porów. Alternatywą (nawet lepszą) są odpowiednio dobrane olejki o właściwościach przeciwzapalnych. Wnikają w pory i wpływają na jakość sebum oraz na jego ilość.


Składniki naturalne szczególnie zalecane w leczeniu trądziku:

Olejek i ekstrakt z rumianku szlachetnego (INCI: Anthemis Nobilis) działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Szczególnie zalecany w tonikach do cer trądzikowych.
Ekstrakt i olejek z nagietka lekarskiego (INCI: Calendula Officinalis) ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, bakteriostatyczne, grzybobójcze i ściągające. Często stosowany w kosmetykach myjących.
Ekstrakt z oczaru wirginijskiego(INCI: Hamamelis Virginiana) wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne.
Olejek i ekstrakt lawendowy (INCI: Lavendula Angustifolia) ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Jest stosowany w szamponach do włosów tłustych, przeciwłupieżowych i preparatach do cery trądzikowej.
Olejek z drzewa herbacianego (INCI: Melaluca Alternifolia) ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne.
Ekstrakt z melisy lekarskiej (INCI: Melissa Officinalis) działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Olejek z mięty pieprzowej (INCI: Mentha Piperita) działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.
Olejek Perilla (INCI: Perilla Frutescens) działa antybakteryjnie i łagodzi stany zapalne.
Olejek Nigella (INCI: Nigella Sativa) działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Ekstrakt z werbeny (INCI: Lippia citriodora) działa antybakteryjnie, tonizująco, oczyszczająco. 
Glinka Rhassoul oczyszcza.
Glinka zielona Montmorillonite oczyszcza, zwęża pory.
Glinka czerwona oczyszcza, uszczelnia naczynia krwionośne.
Błoto z Morza Martwego oczyszcza, działa antyseptycznie.





                           
         
         

                

2 komentarze:

  1. ciekawy wpis, intrygują mnie te kosmetyki Alva

    OdpowiedzUsuń
  2. Seria trądzikowa Alvy jest bardzo skuteczna. Opinie naszych klientów są b. pozytywne. W kosmetykach wykorzystano olejek z drzewa herbacianego, manuki, kadzidłowca itp. oraz glinkę rhassoul. Cała formuła kosmetyków jest organiczna. Bez detergentów, petrochemii... Więcej na ten temat znajdziesz na stronie sklepu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień to zapraszamy na naszą skrzynkę mailową. Tutaj codziennie prowadzimy konsultacje :)

    OdpowiedzUsuń