19 czerwca, 2013

OLEJEK LAWENDOWY



(Lavendula angustifolia) Lawenda wąskolistna jest krzewinką o fiołkowo-niebieskich kwiatach zebranych w kłosy o charakterystycznym silnym i przyjemnym zapachu. Rośnie w basenie Morza Śródziemnego. Uprawiana w wielu krajach Europy. 
Olejek otrzymywany jest w procesie destylacji kwiatów lawendy. Komponuje się z większością olejków, szczególnie dobrze z rumiankiem, sosną i geranium.
Olejek jasnożółty/rzadki, średnio trwały. Nuta zapachowa środkowa.
BIO-LOGICAL olejek lawendowy

Działanie i zastosowanie: Wykazuje właściwości silnie odkażające, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwropne, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe. Początkowo może wywołać lekkie pieczenie skóry, potem jednak ten objaw zanika. Nawet w stanie nierozcieńczonym nie powoduje oparzeń czy nadmiernych podrażnień skóry.

Stosuje się go w leczeniu trądziku, gdyż zabija bakterie, które powodują infekcje skórne, równocześnie wygładza ją, reguluje produkcję łoju, zapobiega występowaniu blizn. Stymuluje wzrost nowych komórek, tworzenie się nowej tkanki. Pomocny w leczeniu egzem. Wpływa też korzystnie na skórę głowy, kontrolując wydzielanie łoju i pomagając w regeneracji włosów zniszczonych. Polecany przy trądziku, łuszczycy, zapaleniu mieszków włosowych, wypryskach, egzemach, rozstępach skórnych, grzybicy.

Charakteryzuje się czystym, delikatnym zapachem kwiatowym. Jeden z najcenniejszych olejków stosowanych w aromaterapii o wielu różnorodnych własnościach terapeutycznych. Masaże aromaterapeutyczne z lawendą polecane są przy reumatyzmie, zapaleniu nerwu kulszowego, przeziębieniu, osłabieniu, obrzękach kończyn, chorobach zakaźnych.
W aromaterapii lawenda znalazła zastosowanie jako esencja relaksująca i przywracająca równowagę ciała, ducha oraz emocji. Pomaga zasnąć, łagodzi bóle mięśniowe, wspomaga system odpornościowy. Wzmaga spokój wewnętrzny.

Lawenda odstrasza owady i pajęczaki. Pomocna przy ukąszeniach i użądleniach.
 

Sposób użycia: Kominki aromaterapeutyczne: 2 krople na 5 m² powierzchni pomieszczenia. Kąpiele aromatyczne: 4 – 6 krople z wodą o temp. 38C. Masaż: 3 – 4 krople na 10 ml olejku do masażu. Wzbogacanie kosmetyków: 1 – 2 krople na 5 g podstawy. Refleksoterapia: zmieszać z olejkiem bazowym w proporcji 1:1.


Przeciwwskazania: Ostatnie tygodnie ciąży! Indywidualna nietolerancja! Nie stosować wewnętrznie! Nie stosować bez rozcieńczenia! Zachować ostrożność w przypadku osób z niskim ciśnieniem tętniczym!

2 komentarze: